Bilgisayar Donuyor

Bilgisayar Yarım Saat Boşta Kalınca Donuyor

Sorun tam olarak bu. Yarım saat açık ve boşta kalan bilgisayar donup kalıyor. Özellikle denedim bikaç gün, 30 dk boyunca hiç dokunmadım dondu hep. Donma dediğim, aslında fan çalışıyor, görüntü var, fare imleci hareket ediyor ama hiçbir işlem yapamıyorum. Hiçbir şekilde tuş veya tıklamalar çalışmıyor. Görev Yöneticisi de açılmıyor. Bilgisayarı sadece güç düğmesine uzun basarak kapatabiliyorum bu durumda. Ona da basılı tutunca çaat diye bi ses gelip öyle kapanır ya normalde, bu şekilde donduğunda tuşa basınca çok sessiz sedasız kapanıyor, ilginç.

Bilgisayar dediğim notebook. Acer Aspire 6930G. Vista yüklü ve kendi  halinde normal çalışan bir notebooktu ama bu donma olayları bikaç gün sürdü. Güç planlamasına girdim, pilsiz kullanırdım genelde. Girdim ordaki ayarları hiçbir şekilde uyku moduna almaması için önceden yapmıştım ama o ayarlar değişmiş. 30 dk sonra uyku moduna geç diye ayarlanmış. Ben yapmadım, ya bi güncelleme geldi de olduu ya da virüs işi, bilemicem.

Değiştirdim tabii ayarı, sonra ayrıntılı güç ayarına girdim. Sabit diski kapatma süresi ayarı da değişmiş. 30 dk olmuş. Onu da Hiçbir Zaman olarak değiştirdim. Ama bu ayarlar nedense işe yaramadı. Hep eski haline geri döndü, tabi notebookum dınmaya devam ediyor yarım saat boşta kalınca.

Böyle bikaç gün çileden çıktıktan sonra istemeye istemeye format atma yoluna girdim. Ama atmadım, çünkü bu sorun dışında başka derdimiz yok. Formattan da nefret ediyorum herşeyim siliniyor. Aklıma Combofix geldi. Bi denedim onunla, varsa virüs falan silsin diye. Neyse sildi, temizledi. Ben de ayarlarımı bir daha düzelttim. yku modu ve sabit disk kapatma ayarlarını. Sonra pilini de taktım. Yarım saatten fazla boşta bıraktım bilgisayarı. Bu sefer donmadı. Donunca CPU ışığı isteksiz yanıyordu ezberlemiştim artık. Bu sefer öyle olmadı canlı vanlı yanıyordu. Sevindim tabii :)

Bu sorunu da böyle hallettim ama tabii virüs işi mi yoksa makinenin piline olan özlemi miydi derdimiz anlayamadım. Orası muamma. Çünkü bu sorun çıkmadan önce bilgisayar fişe takılıyken pilini çıkarıvermiştim, çalışırken çıkarmıştım. Belki o zaman ayarı kaçmıştır, olamaz mı olabilir..

*Virüs işiyse bile makinede lisanslı Mcafee kuruluydu, onu da söyleyeyim. O bir virüse rastlamamıştı hiç.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !